Konwenty

Z głowami w gwiazdach


Autor: Redakcja | Opublikowany 31 sierpnia 2016 o 18:08 |

Pierwszoligowi pisarze, popularyzatorzy nauki, eksperymenty fizyczne i gry wielkiego formatu, gry planszowe, modele Star Wars – tak hucznie zapowiadają się tegoroczne jubileuszowe Bachanalia Fantastyczne.

Bachanalia Fantastyczne, organizowane przez Zielonogórski Klub Fantastyki AD ASTRA, to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Pierwsza edycja miała miejsce w 1985 r. Teraz Bachanalia odbędą się w Krzywym Kominie przy ulicy Fabrycznej 13b w Zielonej Górze w dniach 16-18 września. Impreza będzie poświęcona fantastyce i popkulturze, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim na Bachanalia ściągnie plejada gości: Maciej Parowski , Bogusław Polch, Łukasz Orbitowski, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński , Rafał Kosik, Andrzej Drzewiński, Michał Cholewa, Jacek Inglot, Robert Szmidt i inni.

Nowością programową będą trwające trzy dni warsztaty dla początkujących twórców, którzy będą mogli popracować nad swoim warsztatem u mistrzów pisarskich i komiksowych. W programie zaplanowano zajęcia z zakresu rysowania i tworzenia komiksu, ale także z przygotowywania samego scenariusza. Nie zabraknie również wykładów dla osób z literackim zacięciem. Do współpracy w tym projekcie zaproszono szereg znamienitych gości. Zajęcia poprowadzą m.in. Maciej Parowski, Bogusław Polch, Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski, Michał Cetnarowski.

Kolejną atrakcją będzie blok popularnonaukowy organizowany wraz z Centrum nauki Keplera. Czy wiecie dlaczego materia jest rozłożona we Wszechświecie nieregularnie? Skąd właściwie wziął się Księżyc? Czy można zbudować Gwiazdę Śmierci, która potrafi niszczyć planety? Na te i inne pytania usłyszycie odpowiedzi podczas Bachanaliów w Planetarium Keplera, w bachanaliową sobotę i niedzielę.

Oprócz spotkań z autorami przewidziano także m.in. Games Room z ponad 250 planszówkami, konkursy z nagrodami, turnieje gier, eksperymenty naukowe organizowane wspólnie z LO 3, salę gier konsolowych, wystawy fantastycznych grafik oraz wielkich modeli ze świata Gwiezdnych Wojen. Swoją premierę będą miały specjalnie wykonane wielkoformatowe wersje znanych gier planszowych (m.in. Neuroshima Hex, scrabble czy też piłkarzyki), które zostaną ustawione na dziedzińcu Krzywego Komina. Sporą popularnością będzie się  zapewne również cieszył niezwykły symulator lotu kosmicznego - Space Quest. Symulacja ta jest  oparta na specjalnie przygotowanej aplikacji komputerowej. Akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości w czasie końca wojny pomiędzy ludźmi a stworzoną przez nich zbuntowaną sztuczną inteligencją. Gracze wcielą się w rolę załogi cywilnego frachtowca przejętego przez flotę wojenną, którego zadaniem jest dostarczenie cennych informacji. W zadaniu będzie próbować przeszkodzić im pościg wrogich jednostek.

W trakcie imprezy organizatorzy świętować będą aż trzy jubileusze. Oprócz Bachanaliów organizowanych po raz 30. swoje urodziny obchodzić będą Bogusław Polch (75 lat) oraz Maciej Parowski (70 lat).

Co warto podkreślić udział w całych Bachanaliach jest całkowicie darmowy. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Organizatorzy zapraszają wszystkich niezależnie od wieku i zainteresowań, bo każda osoba z otwartą głową znajdzie tu coś interesującego.

Na festiwalu swoją premierę będzie miała również książka pt. Fantazje Zielonogórskie tom VI. To właśnie wtedy zostaną oficjalnie wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie Fantazje Zielonogórskie. Na tegoroczną edycję nadesłano ponad 80 opowiadań z całego kraju i zagranicy. Jury uznało, że zwycięzcą został Filip Kopij z opowiadaniem „Śmierć Michaiła Andriejewicza”. Pierwszego wieczoru wręczona zostanie też najstarsza nagroda klubowa dla twórców fantastyki – Puchar Bachusa.

Więcej informacji o Bachanaliach Fantastycznych znajdziesz na stronie internetowej

Masz opinię? Wyraź swoje zdanie