Konwenty

Serialkon 2015 – dwa dni spotkań z serialami


Autor: Redakcja | Opublikowany 19 listopada 2015 o 19:11 |

Najbliższy weekend, 21-22 listopada 2015 będzie należał do II edycji Serialkonu – bezpłatnej imprezy poświęconej tematyce seriali, będącej równocześnie miejscem prelekcji i dyskusji o serialach, jak i możliwością spotkań fanów różnego typu produkcji. Całość wydarzenia odbędzie się na terenie krakowskiej Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Seriale to nierzadko odpowiedź na otaczający nas świat – pokazują go i komentują w różnych formach, ukazując różne spojrzenia i określone wydarzenia. Tematów, które pojawiają się w serialach jest tak wiele, że trudno byłoby poruszyć połowę z nich, nie mówiąc o wszystkich – stąd decyzja o wyborze programu tegorocznego Serialkonu nie była łatwa. Uczestnicy znajdą m.in. takie motywy jak:

  • historia (panele „Tak rodziła się Anglia”, „II wojna światowa w serialach”, „Oni niewinni... Rozliczanie z historią w serialach BBC”, czy „Obraz starożytnego Rzymu w serialach SF”),

  • męscy bohaterowie i silne bohaterki (prelekcje „Silne kobiece bohaterki w Hannibalu” albo „Gdy Moriaty jest kobietą”, debata „Wzorce męskości w serialach”),

  • naruszanie pewnych granic i oczekiwań („True problem, czyli sztuczna krew i podejrzani detektywi w odcinkach”, czy „(Nie)poprawni politycznie: o granicach obyczajowych i ich braku w amerykańskich serialach animowanych”

  • seriale nieanglojęzyczne (prelekcje „Japońskie seriale Tokusatsu. Od Walta Disneya do Jasona Davida Franka” oraz „Poszli za rodinu w boj, czyli współczesne rosyjskie seriale wojenne”),

  • a także – psychologia ewolucyjna, mieszanie prawdy i fikcji, orientalizm, stereotypy i wiele innych. 

Trudno dziś wskazać takie aspekty życia, których nie możemy znaleźć w serialach, na dodatek w różnych ujęciach i spojrzeniach. To niewątpliwie wpływa na duże zróżnicowanie produkcji telewizyjnych – mówi Maciej Pitala, Główny Koordynator Serialkonu 2015. – To także sprawia, że nawet o tym samym serialu można mówić w różny sposób, szukając ciekawostek, analizując tematykę, postaci, czy też analizując naukowo poszczególne wydarzenia i prowadzoną fabułę. Warto jednak pamiętać, że Serialkon to nie tylko konferencja, ale także jedna z nielicznych możliwości spotkania fanów różnych produkcji w jednym miejscu.

Program Serialkonu 2015 składa się z siedmiu bloków (w tym – jednego anglojęzycznego), zaplanowanych tak, aby każdy widz seriali znalazł coś dla siebie. Na festiwalu zagoszczą krajowi i zagraniczni goście (w tym Rowan Ellis, Gavia Baker – Whitelaw, Andrew Ellard), eksperci od kultury popularnej, blogerzy i fani. W trakcie trwania imprezy odbywać się będą także liczne konkursy, a całości towarzyszyć będą również stoiska, gdzie można będzie kupić m.in. gadżety i książki powiązane z serialami.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u wydarzenia https://www.facebook.com/serialkon.Organizatorami Serialkonu są Fundacja Historia Vita, klub Krakowskie Smoki i blog serialowy Pulpozaur.pl, a głównym partnerem – Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Masz opinię? Wyraź swoje zdanie