Fantastyczna Telewizja


Raport Obieżyświata powstał jako inicjatywa “dla fanów od fanów”. Przy obecności licznych portali internetowych traktujących o tematyce fantastycznej, uznaliśmy, że chcemy dać naszemu środowisku coś zupełnie innego i nowego, dostosowanego na miarę XXI wieku.

Tak zrodził się pomysł na telewizję internetową traktującą o fantastyce w Polsce i na świecie, skierowaną do polskiego odbiorcy. Nasz kanał ruszył 5 lipca 2011 roku i od tamtego czasu zyskał tysiące widzów, publikując setki materiałów wideo.

Wśród nich znajdziemy dzisiaj liczne relacje z konwentów, nagrania prelekcji i paneli dyskusyjnych, wywiady ze znanymi pisarzami, recenzje książek, gier karcianych, planszowych czy fabularnych, doniesienia o nowinkach ze świata fantastyki, porady i komentarze do bieżących wydarzeń.

W przeciągu minionych lat nasza telewizja zmieniała się. Za każdym razem staraliśmy się poprawiać jakość dostarczanych treści oraz nagrań wideo. Naszym celem nie było stworzenie kolejnego kanału na YouTube, ale utworzenie społecznościowej telewizji z profesjonalnie opracowanymi i przygotowanymi materiałami, które pozostawałyby dostępne za darmo dla końcowego odbiorcy.

W ten sposób do polskiej społeczności fanów fantastyki wprowadziliśmy oprawę audio-wizualną, dzięki czemu obrazy i dźwięki dotychczas już bardzo popularne w sieci, nabrały nowej głębi, jeszcze szerzej dostarczając treści.

Doświadczona redakcja

Większość ekipy jest z nami związana praktycznie od początków istnienia telewizji. Część osób wspierała działalność Raportu Obieżyświata od naszych pierwszych kroków, z czasem podejmując się kolejnych zadań, by w końcu także występować w programach.

Wspólnie relacjonowaliśmy największe i najważniejsze wydarzenia w Polsce. Obserwowaliśmy wzrost i sukces festiwali Pyrkon, Falkon czy Copernicon. Przybliżaliśmy przebieg Polconów, Dni Fantastyki i wielu mniejszych imprez.

Korzystając z najnowszych technologii i pozostając z nimi na bieżąco, mogliśmy skorzystać z relacji na żywo, by przybliżać wydarzenia tym, którzy nie mogli na nie dotrzeć oraz dostarczać aktualnych wrażeń z konwentów najszybciej jak to możliwe.

Z początku nasza praca skupiona była wokół jednego programu noszącego nazwę całego kanału - Raport Obieżyświata. Program skupiał się na wydarzeniach, publikacjach i premierach. Całość okraszona lekkim komentarzem prowadzących.

Widząc rosnące zainteresowanie relacjami z wydarzeń fantastycznych, w 2012 roku wprowadziliśmy do ramówki drugi program - Kurs na Konwent. Miał on przybliżać wydarzenia: festiwale i konwenty fantastyczne.

W kolejnych latach programów przybywało i dzisiaj jest ich znacznie więcej, a kolejne wciąż czekają na swoją realizację.

Ciągły rozwój dla fanów

Często pytani jesteśmy o to, czy nie myśleliśmy o skomercjalizowaniu naszego projektu. Na pewnym etapie swojego rozwoju zdecydowaliśmy, że nasze programy pozostaną dostępne w duchu “fani dla fanów” i będą tworzone non-profit oraz dostępne za darmo dla naszych odbiorców.

W dążeniu do uzyskania lepszych materiałów rozbudowujemy stopniowo naszą redakcję i usprawniamy pracę na współczesnym sprzęcie nagrywającym, dzieląc się wewnętrznie warsztatem dziennikarskim, umiejętnościami graficznymi i montażu wideo oraz wiedzą o pracy w redakcji telewizyjnej.

Mamy ambitne plany na przyszłość i mnóstwo pomysłów, do których realizacji potrzeba jednak ludzi chętnych. Działamy po godzinach pracy, w weekendy i wakacje/podczas urlopów.

Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną dołączeniem do nas, zapraszamy do kontaktu z nami. Na pewno znajdziemy dla Ciebie miejsce w naszej ekipie - wystarczy, że się z nami skontaktujesz.